Bývanie

Správe zazimovanie?

Udreli prvé mrazy. Až teraz niektorým vodičom prišlo na rozum, že zima to myslí vážne a ich auto je stále v letnom režime. Ejha, nezamrzla mi voda v ostrekovači? A čo tak skontrolovať kolesá? Znie to neuveriteľne, ale stále sa nájdu majitelia áut, ktorí si uvedomia, že niečo zameškali až keď ráno nájdu auto zapadnuté snehom, alebo keď zistia, že im nenaštartovalo.
Čo tak urobiť preventívnu zimnú údržbu auta? Výborne, poďme sa teda pozrieť ako na to.

pneuservis
 

Kolesá sú základ.

 
Aj keď slovenská legislatíva presne neurčuje dátum, kedy je potrebné vymeniť pneumatiky z letných na zimné, je dobrým zvykom na jeseň v dostatočnom predstihu navštíviť servis, alebo chytiť do ruky kľúč a zdvihák a dať sa do roboty.
A to ani nie tak kvôli legislatíve, ale najmä kvôli vlastnej bezpečnosti. Zimné gumy však nie sú len kvôli snehu. Konštrukčne sú uspôsobené na lepšiu priľnavosť v chladnom počasí všeobecne. A to je veľmi dôležité.
Ešte jedna pripomienka ku kolesám. Nezabúdame ich dať do servisu raz za čas vyvážiť? Správne vyváženie kolies nám zníži vibrácie a viac šetrí auto.

oprava
 

Kvapaliny sú v poriadku?

 
V nových autách sa nemusíme obávať zlej zmesi chladiacej kvapaliny, avšak stále sa nás týka kontrola, či výmena zmesi v ostrekovacom systéme. Dopĺňali sme v letných mesiacoch len čistú destilovanú vodu? Tak rýchlo doplniť nemrznúcu zmes!
Majitelia starších áut, skontrolovali ste aj pomer zmesi chladiacej kvapaliny? Viete akým silným mrazom vám odolá?
Dá sa to zistiť veľmi jednoducho. Hustomery na to určené možno kúpiť v takmer každom hypermarkete a stoja pár eur. Stačí nabrať kvapalinu z nádržky a na stupnici hustomera odčítať teplotu. Jednoduché.
 
pneu

Nezabudnúť na soľ!

 
Nie, soľ sa nepridáva do žiadnej časti automobilu. Ide o soľ, ktorá na vás bude čakať na zimných cestách. A z času na čas ju bude potrebné dobre spláchnuť z auta v umývačke. A najlepšie v ručnej.