Nezařazené

Polícia odhalila dve z troch najnavštevovanejích trhovísk na Dark webe

Fakt, že okrem klasického webu existuje i jeho temná strana Dark web už prestáva byť tajomstvom a čo je hrozivejšie, nemálo ľudí navštevuje aj túto druhú stranu, ktorá slúži skôr k zakázaným obchodom s nelegálnym tovarom a okrem toho ukrýva viacero nechutností, aké by na normálnom webe boli zakázané a autori tohto obsahu by boli trestne stíhaní. Nájdete tu skrátka to najhoršie a čo sa týka predaja tovaru, produktívnemu biznisu sa na Dark webe (alebo Deep webe) teší predaj zbraní, drog, chemikálií a vecí podobného razenia. Tento biznis je však krátkodobý, nakoľko ide o kriminál. Dobrá správa pre všetkých slušných ľudí však je, že polícia odhalila a prerušila dve online trhoviská, ktoré sa v tomto smere radili k najnavštevovanejším. Konkrétne išlo o stránky AlphaBay a Hansa.

pachatel

K tomu, aby sa tento gang alebo osoby zodpovedné za prevádzku týchto dvoch stránok podarilo odhaliť, prebehlo vyšetrovanie až v 37 európskych krajinách, výnimkou nebolo ani Slovensko. Na prípade pritom spolupracoval Europol s FBI, ako aj holandská polícia a americká protidrogová agentúra. Spolupráca týchto všetkých zložiek pritom musela fungovať až 2 roky, kým sa tento krok nakoniec vydaril a posunul sa k určitým výsledkom. Z pesimistického hľadiska však pôsobí hrozivo, akú námahu, prácu a dobu, pritom za spolupráce najväčších zložiek si vyžiadalo odhalenie len dvoch online trhovísk, pričom Dark Web a jeho obsah je nebezpečne väčší a stále sa rozširuje, rovnako ako sa zvyšuje počet jeho pravidelných návštevníkov. Z optimistického hľadiska ale môžeme byť radi, že sa odhalili a prerušili práve dve z troch najsilnejších a teda „najpopulárnejších“ stránok.

hackjker

  • Okrem spomenutého tovaru v podobe drog, chemikálií a zbraní na týchto dvoch zmienených online trhoviskách návštevníci kupovali aj ukradnuté doklady s cudzími údajmi či softvér v podobe zakázaných programov a návody od hackerov.