V prípade boreliózy aj encefalitídy, sa nebezpečné látky nachádzajú v slinách kliešťa. Preto sa nám najprv musia dostať do tela.
Lymská borelióza:Infekcia sa nachádza v tráviacom ústrojenstve kliešťa. Do tela sa nám preto dostane, najskôr po dvadsiatich štyroch hodinách od samotného prisatia. Na to, aby mohol kliešť produkovať sliny s nebezpečnými látkami, musí začať tráviť. Na to sa potrebuje napiť našej krvi. V tomto prípade neexistuje očkovanie. Preto je potrebné kliešťa odstrániť z tela čo najskôr.
Stredoeurópska kliešťová encefalitída:Infekcia sa nachádza priamo v slinách. Na rozdiel od boreliózy, teda kliešť nemusí začať tráviť, a preto nákaza prebieha ihneď p o prisatí. Skoré odstránenie votrelca v tomto prípade nepomôže. Proti encefalitíde ale existuje očkovanie.
Zabudnite na krém, oleje a vykrúcanie
Na veľmi populárne odstraňovanie pomocou krému alebo oleja zabudnite čo najskôr. Kliešť sa po prisatí na pokožku, pripevní takzvaným cementom. Na naše telo je doslova prilepený. Na to, aby sa odlepil, potrebuje vyprodukovať väčšie množstvo slín. Ak ho pretrieme spomínanými prípravkami, začne sa dusiť, takže sa pokúša dostať von, čo najrýchlejšie. Preto začne vypúšťať viac slín, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu.
Prudké vytrhnutie pinzetou, alebo špeciálnymi kliešťami, taktiež nie je vhodný spôsob. Podobne ani točenie do kruhu. Kliešť nie je do kože zahryznutý, ale zavŕtaný. Tento orgán sa nazýva chobôtik. Ak ho vytrhnete, chobôtik sa odtrhne a ostane v pokožke. Pri vykrúcaní, sa stane to isté. Kliešťa preto uchopíme pinzetou čo najbližšie pri pokožke a pohybujeme ním jemne do jednej a do druhej strany. Následne začneme pinzetou pomaly ťahať a kliešťa opatrne vytiahneme.
Čo s odtrhnutou hlavičkou
Ak vám v koži ostane spomínaný chobôtik, alebo celá hlavička. Miesto dobre vydezinfikujte a odstráňte čo sa dá. V tomto prípade sa však už nemusíte obávať nákazy, na koži vám maximálne vznikne malá hrčka, ktorá však do niekoľkých dní zmizne. Problémom sú sliny a nie hlavička kliešťa.