Služby

Problémy so spaním

Spánok – tak blahodarný, tak liečivý a tak potrebný. Prečo ale aj napriek obrovskej únave nedokážeme niekedy zaspať? Ako docieliť hlboký a uvoľňujúci spánok. Po ťažkom a namáhavom dni často túžime iba po jedinom. Po poriadnom spánku. Problém ale prichádza vtedy, keď sa nám nedarí zaspať. Sme nervózny a nevrlí. Niet sa čo čudovať. Spánok je stav, kedy sa môžeme zrelaxovať. Mozog neustále pracuje a presúva spomienky a informácie z krátkodobej do dlhodobej pamäti. Táto práca je mimoriadne dôležitá a v prípade, že nespíme dostatočne a kvalitne, nie je vylúčené zabúdanie a problémy si pamäťou. Príčin prečo nemôžeme zaspať je hneď niekoľko. Napríklad dlhé pozeranie do obrazovky mobilu, tabletu, pc alebo televízora. Rozhranie svetla ktoré vyžarujú tieto prístroje má negatívny vplyv na produkciu Melatonínu – hormónu zodpovedného za zaspávanie.

Po prebdenej noci sme malátny a nervózny

Sme príliš nervózny a neustále rozmýšľame. Stres je jedným z najbežnejších faktorov, ktoré brzdia naše sladké sny. Naučte sa teda pred spaním zrelaxovať, meditovať či zacvičiť si jednoduché cvičenia. Telo bude profitovať s pohybu, myseľ sa skludní a vy pokojne zaspíte. Inou príčinou problémov so spánkom je nevhodný matrac. Ak je už starší a slúži niekoľko rokov možno ho treba vymeniť. Po určitom čase totiž stráca na kvalite a neplní svoju funkciu. Vzduch v miestnosti by mal byť čerstvý a nie príliš teplý či suchý. Pamätajme, že náš mozog a aj celé telo potrebuje kyslík aj keď spí. Tam kde nepomáha obyčajné vetranie a v priestore ostáva rovnaký vzduch a nevhodná teplota často pomôže klimatizácia.

klimatizácia ochladí teplý vzduch v spálni

Obstaranie je ľahké na klimatizácia montáž Bratislava. Pri spánku sa spúšťajú samo-. ozdravné procesy v tele. Organizmus sa reštartuje a ráno sme svieži a oddýchnutý. Nadmerné zaťaženie žalúdka večernými ťažkými jedlami tiež nie je výhra. Aj naše telo má svoje orgánové hodiny, kedy potrebuje zvoľniť pre konkrétny orgán. Ak si pred spaním napraceme žalúdok pizzou a čipsami, budeme mať slabí a prerušovaný spánok s častým prehadzovaním a tlakom v brušnej dutine. Ideálnejšou kombináciou pred spaním sú mliečne výrobky. Mlieko a jogurty, syry, kefíry alebo acidofilné mlieka.