Financie

Šetrite efektívne

S výrazmi „sporiaci účet“ a „termínovaný vklad“, ste sa už asi stretli. Iba tieto finančné produkty slúžia na sporenie peňazí. Nie je ale úplne jedno, pre ktorý z nich sa rozhodnete. Ak ste v tejto oblasti úplným laikom, určite sa pred rozhodnutím poriadne poraďte priamo v banke, alebo oslovte kamaráta, ktorý už takto peniaze šetril. Ak by ste sa totiž  rozhodli nesprávne, mohli by ste o svoje financie prísť, teda aspoň o ich podstatnú časť.

peníze
 
Sporiaci účet aj termínovaný vklad majú jednu zásadnú výhodu. Vaše peniaze sú poistené, a to priamo štátom.Zákon totiž stanovuje, že ak nič nezarobíte nesmiete ani nič stratiť. Mohli by sme teda povedať, že sa vám vráti sto percent z toho, čo ste vložili. Problémom je ale to, že toto poistenie platí iba do sumy 3 500 eur. takže ak by ste sa rozhodli vložiť napríklad 5 000 eur a veci by nevyšli podľa vašich predstáv, vrátilo by sa vám iba 3 500 eur.
 
To, do akej výšky môžete zhodnotiť svoje peniaze, záleží od konkrétnej banky. Pri sporiacom účte sa zisk väčšinou pohybuje maximálne do dvoch percent. Ak by ste narazili na lepšiu ponuku, určite sa po nej vrhnite, pretože to nie je obvyklé. Pri termínovanom vklade máte na výber dve možnosti, a to fixnú, alebo pohyblivú úrokovú sadzbu.
 
Sporiaci účet je výhodný pre tých, ktorí potrebujú mať svoje úspory stále po ruke a navyše nechcú šetriť dlhšie ako dvanásť mesiacov.Pri tomto finančnom produkte, totiž neplatíte žiadnu pokutu, ak sa svoje peniaze rozhodnete vybrať skôr.
 
Sporiaci účet dnes už v mnohých bankách dostanete automaticky,  k svojmu bežnému bankovému účtu. Ak chcete peniaze použiť, jednoducho si ich sami prevediete a môžete ich užívať o pár minút.

úroky
 
Termínovaný vklad je dobrou voľbou, keď svoje peniaze chcete zhodnocovať dlhšie a ste si istí, že ich nebudete potrebovať za krátku dobu. Peniaze totiž v tomto prípade vkladáte na presne stanovený čas. Vybrať si ich síce môžete skôr, ale za pokutu.