Nezařazené

Kalašnikov nevyrába len zbrane, ale už aj elektromobily

Názov Kalašnikov v mnohých z nás evokuje zbraň, ktorý vyvinul ruský vynálezca. Je známa  a predáva sa do mnohých krajín na svete, no v súčasnosti sa holding, nesúci jeho meno, okrem výroby zbraní orientuje na vývoj elektromobilov. Ruský holding s menom Kalašnikov predstavil aj svoj nový koncept automobilu s názvom CV-1, ktorý postavili na základoch  auta značky Iž 2125.

veterán
 
Nové na starých základoch
Kalašnikov patrí medzi významné technologické firmy v Rusku, ktorá v poslednom čase rozvírila hladinu, keď  na Armádnom fóre v Kubinke pri Moskve predstavila koncept svojho automobilu s názvom CV-1. Dizajn automobilu je riadne retro, ale to nie je náhoda, pretože vozidlo má základy starého modelu auta Iž 2125 kombi a jeho predlohou bol zase starý Moskvič 412. Vo výrobe bol od roku 1973 asi do roku 1997.

kompresor
 
Priorita je testovanie
Vozidlo už disponuje viacerými modernými prvkami ako sú veľké zliatinové disky alebo LED svietidlá. Kalašnikov sa vyjadril, že tento automobil nebol prioritne určený na výrobu, ide skôr o testovacie auto, na ktorom výrobca testuje a skúša vlastné vývojárske systémy. Je to vlastne elektrifikovaný pôvodný Iž. Batérie CV-1 by údajne mali byť modulárne, s kapacitou až 90 kW/h a reálny dojazd auta by mal dosiahnuť okolo 350 km. Len či aj v treskúcej ruskej zime? V koľkých verziách motorov, respektíve aký motor bude v ponuke, zatiaľ nie je známe,  vieme len, že zrýchliť by malo z 0 na 100km/h asi za 6 sekúnd. V médiách sa údajne objavil názov auta „ruská Tesla“. Je však viac ako pravdepodobné, že masovej výroby sa tento automobil asi nedočká, ale zasa na druhej strane, retro  štýl je stále in.

foto
 
Potešenie pre fanúšikov
Toto vozidlo z dielne Kalašnikova spôsobilo senzáciu, to je nesporné, a tak by bola chyba túto situáciu nevyužiť a nezarobiť na nej. Určite sa nájdu fanúšikovia retro štýlu, a to nielen z Ruska, ktorý by tohto Iža s elektromotorom nechceli vlastniť.