Financie

Trump je zato, aby Huawei by mohol byť súčasťou obchodnej dohody

Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa v uplynulých týždňoch eskalovala zvýšením sadzieb a hrozbou viacerých krokov.
 
Washington sa tiež zameral na Huawei tým, že dal firmu na čiernu listinu obchodu.
 
USA argumentujú, že Huawei predstavuje národné bezpečnostné riziko, zatiaľ čo Peking obviňuje USA z "šikanovania" spoločnosti.

prezident
 
"Huawei je niečo, čo je veľmi nebezpečné," povedal Trump novinárom v Bielom dome vo štvrtok.
 
"Pozeráš sa na to, čo urobili z bezpečnostného hľadiska, z vojenského hľadiska. Veľmi nebezpečné."
 
Minulý týždeň administratíva Trump pridala Huawei – druhému najväčšiemu výrobcovi smartfónov na svete – do svojho zoznamu subjektov , ktorý zakazuje spoločnosti získavať technológie od amerických firiem bez schválenia vládou.
 
Ale pán Trump povedal, že je "možné", že spoločnosť by mohla byť súčasťou akejkoľvek obchodnej dohody s Pekingom.
 
"Ak by sme sa dohodli, mohol by som si predstaviť, že by Huawei mohol byť súčasťou nejakej formy alebo jej časti," povedal.
 
Aké sú obavy z Huawei?
Huawei čelí rastúcemu odporu zo strany západných krajín, vedeného USA, nad možnými rizikami, ktoré predstavuje používanie svojich produktov v mobilných sieťach 5G novej generácie.
 
Niekoľko krajín vyjadrilo obavy, že Čína by mohla použiť zariadenie Huawei na dohľad, obvinenia, ktoré spoločnosť vehementne poprela.
 
Huawei povedal, že jeho práca nepredstavuje žiadne hrozby a že je nezávislá od čínskej vlády.
 
Zákaz obchodovania s Huawei v USA už mal prudký vplyv na globálny technologický priemysel , pričom niekoľko spoločností odstúpilo od spoločnosti.
 
"Najlepšou odpoveďou na šikanovanie v USA je, že čínske firmy sú stále silnejšie," povedal čínsky hovorca ministerstva obchodu Gao Feng na briefingu v Pekingu vo štvrtok.

politika
 
A čo obchodné tarify?
Posledné komentáre pána Trumpa o Huaweiho sa objavili v oznámení o programe pomoci vo výške 16 mld. USD (12,6 mld. USD) na pomoc americkým poľnohospodárom zraneným obchodným konfliktom s Čínou.