Bývanie

Moderné spôsoby, ako správne vyvetrať domácnosť a pritom neprichádzať o teplo.

Čerstvý vzduch v domácnosti je pre zdravie jej obyvateľov veľmi potrebný a dôležitý. Jeho obmena by sa mala uskutočniť niekoľkokrát denne a v každom ročnom období, inak nám hrozia zdravotné riziká.

květina v okně.jpg
 
Nedostatočne vyvetrané miestnosti sú pre nás rizikom
Vydýchaný vzduch v miestnosti časom spôsobí bolesť hlavy, oberá nás o energiu a v konečnom dôsledku máme pocit, že nás obchádza aj nejaká choroba. V nedávnej minulosti neboli s prirodzeným vetraním priestorov problémy, pretože ich zabezpečovali neutesnené škáry medzi oknami a ostením, no v súčasnej dobe už moderné materiály a postupy zabránili prirodzenému prieniku vzduchu , teda filtrácii, a tak je len na nás, aby sme sa o to postarali. Vymeniť by sme mali raz za hodinu aspoň polovicu vzduchu, v opačnom prípade sa v priestore nahromadí CO2, rôzne zápachy a tiež formaldehydy a radón, a v neposlednom rade sa zvyšuje vlhkosť, ktorá spôsobuje vznik plesní. Odborníci odporúčajú udržiavať optimálnu hladinu vlhkosti v rozmedzí 38-45%, po prekročení 60% sa už množia roztoče a podnecujú vznik alergií, zvýšené množstvo prachu zasa astmu.

alergie.jpg
 
Vetrať a zároveň neochladzovať interiér
Vetrať a zároveň neprichádzať o teplo je možné takzvanou mikroventiláciou cez pootvorené okná. Samozrejme, chceme predísť strate tepla. Ak teplota klesne pod 18 °C, v dome sa zvyšuje vlhkosť a z toho máme nepríjemný pocit. Preto je nutné domácnosť vetrať dôkladne a minimálne pol hodiny každý deň. Dôraz by sme mali klásť predovšetkým na miestnosti, v ktorých je vlhkosť najčastejším problémom, to je kúpeľňa a kuchyňa.  Vetrať týmto spôsobom sa dá, ak nastavíte kľučku do štvrtej polohy, okno sa pootvorí a cez úzku štrbinu je neustála výmena vzduchu v miestnosti zabezpečená. Tlakom vzduchu z interiéru sa do vonkajšieho priestoru dostáva ten vydýchaný z miestnosti a dnu sa automaticky nasáva čerstvý. Ventilačný otvor je maximálne 1 centimeter široký, to zabezpečí, že pred vstupom do interiéru sa vzduch svojim pomalým prienikom zohreje. Ide o moderný, ale veľmi účinný spôsob, ako jednoducho zabezpečiť vetranie.