Šport

Jogou proti únave

Každý z nás už mal tú česť stretnúť sa ba dokonca potriasť si ruku s veľmi populárnou celebritou ako je únava. A s únavou teda vôbec nie sú žarty. Tvrdo nás postihuje, a často vo chvíľach, keď to najmenej čakáme a najmenej potrebujeme.   
Každá ľudská činnosť, či už to je práca, šport, učenie, keď dlho trvá, alebo keď je veľmi intenzívna, unavuje človeka. Pred únavou sa človek neskryje. Nedá sa jej vyhnúť ale dnes už existuje množstvo spôsobov ako s ňou bojovať, trochu ju zmierniť a jej negatívnu stránku zmeniť na tú pozitívnu.

cvičení jogy.jpg

Bežné leňošenie, pozeranie televízie je málo účinné. Lieky, kofeín únavu neodstránia. Práve naopak. Ak ste si mysleli, že práve tieto činnosti patria medzi najlepšie spôsoby ako únavu oklamať, mýlili ste sa.
Mnohí z vás sa už určite stretli s pojmom joga a niektorí si aj dokonca stvorili istý názor o tom, ktorý sa väčšinou prikláňal k akémusi šarlatánstvu. Ale jednou z možností ako sa brániť tlakom dnešného uponáhľaného a dynamického života je práve JOGA.
Určite so mnou súhlasíte, že dýchanie je základnou životnou potrebou. Veď bez jedla vydržíme niekoľko týždňov, bez vody niekoľko dní, ale bez kyslíka iba niekoľko minút. Práve joga hovorí, že dýchať znamená žiť.
Možno sa vám to bude zdať smiešne až absurdné ale také dýchanie, by som označila ako liek na každý problém. Avšak vieme správne dýchať? Častokrát dýchame veľmi zle. Traduje sa, že pri dýchaní je dôležitejší nádych ako výdych. Ale práve naopak. Nemôžeme dobre dýchať, pokiaľ sme sa najskôr dôkladne nevydýchali. Práve ten výdych by mal byť dlhší než nádych. Takéto jednoduché poznanie môže človeku pomôcť sa nielen uvoľniť ale niekedy aj zachrániť život.

fitness joga.jpg

K účinným prostriedkom môžeme zaradiť aj relaxačné cvičenia. Relaxačné cvičenia si vyžadujú určitú prípravu a určitú vedomosť o jednotlivých cvikoch tzv. asány jogy. Ak ste sa rozhodli pre asány, je potrebné vyriešiť problém, kde sa ich môžete naučiť. Zvyčajne sa odporúčajú kurzy jogy, ktoré sa usporadúvajú vo väčších mestách. Ale čo ostatní? V tomto prípade je vhodné sa obrátiť na dôveryhodné publikácie o joge, ktorých je dostatok a majú ich v knižnici.
Určite sa pýtate sami seba, čo ak nemáme vždy 15 až 20 minút času na úplne zrelaxovanie? Preto nie je na zahodenie trénovať bleskovú relaxáciu. Ľahnete si na chrbát a svalom dovolíte „padnúť“ na koberec. Túto relaxáciu nemusíte trénovať len doma, kľudne sa to dá aj počas dňa, a to posediačky.
Práve správne dýchanie spojené s bleskovou relaxáciu nám pomôžu o stokrát lepšie než káva alebo nejaká tabletka.
Takouto relaxáciou zabudneme sa svoje problémy a starosti. Necháme ich pred dverami. Veď oni nikam neujdú.
Nezabúdajte na čarovnú formulku. „ Nemám žiadne starosti, som pokojný a uvoľnený. Usmievam sa na svet aj na seba, je mi fajn“.