Nákupy

Ovládate svoje práva pri nakupovaní?

Pozrime sa niektoré práva, na ktoré pri svojich nákupoch nikdy nezabúdajte. Ak za niečo platíte svojimi peniazmi, nebojte sa sťažovať a požadovať to, čo vyplýva zo zákona.

pivo
 

 1. Čo všetko, sa musí nachádzať na bločku.
 2. Cena daného výrobku
 3. Celková suma za nákup
 4. Dátum predaja
 5. Konkrétny názov jednotlivých produktov (poprípade služby)
 6. Adresa predajne
 7. Obchodné meno predávajúceho
 8. Identifikačné číslo predávajúceho
 9. Adresa podnikania fyzickej osoby

 

 1. Nákup obuvi

Pri kúpe obuvi, si dobre všímajte jej označenie. Tovar označený ako „módna obuv“, je podľa platnej normy, určená predovšetkým ako doplnok módneho štýlu. nie je teda určená na každodenné, ale iba občasné a nenáročné nosenie. Jej výrobcovia, preto nie sú povinní na jej výrobu používať tak odolné a kvalitné materiály, ako pri iných typoch obuvi.
 

 1. Nápoje naliate „pod risku“

Ak si v pohostinstve, reštaurácií, alebo inom podniku objednáte nápoj, musíte ho dostať v takom množstve, aké je uvedené v nápojovom lístku. Na tento účel sa na všetkých pohároch nachádzajú risky. Ak vám však obsluha donesie pitie, pod touto hranicou, ide o podvod. Podľa zákona, vás predávajúci nesmie ukrátiť ani o milimeter, či gram, vami zakúpeného tovaru. V takejto situácii, sa preto nebojte ozvať a nápoj pokojne reklamujte.
 

 1. Nebezpečné napodobeniny

V tomto prípade hovoríme najme o potravinách, respektíve ich napodobeninách. Ide napríklad o umelé ovocie, či zeleninu, ktoré sú určené na dekoráciu. Do tejto kategórie spadajú aj detské hračky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako jedlo, či nápoj. Za nebezpečné napodobeniny, môžeme pokladať všetky výrobky, ktoré svojím tvarom, vôňou, farbou, alebo celkovým vzhľadom, pripomínajú tie, ktoré môžeme konzumovať. Podľa zákona musia byť dostatočne označené.

účtenka
 

 1. Platba platobnou kartou

V niektorých predajniach, či podnikoch, sa môžete stretnúť so situáciou, že platba kartou nie je možná, alebo je limitovaná minimálnou sumou. To, či kartou môžete platiť a tiež akým spôsobom, si určuje iba predávajúci. Hádky vám teda nepomôžu.