Web

Nebezpečenstvá internetu

V dnešnej modernej dobe nám internet prináša veľké množstvo výhod. Nájdeme tam čokoľvek, čo potrebujeme a navyše z akéhokoľvek miesta na svete – či už si chceme vyhľadať nejakú informáciu, kúpiť produkty a služby, kontaktovať známych, hľadať fotografie a videá, počúvať hudbu, sťahovať rôzne programy, hry, filmy a seriály a mnoho ďalšieho. Nanešťastie sú s ním spojené aj viaceré riziká, ktorú môžu ovplyvniť náš život.

počítač.jpg
 
Krádež osobných údajov, fotografií a videí
Každá informácia, ktorú zverejníme sa môže dostať do rúk niekomu, kto nemusí mať zrovna najčestnejšie úmysly. Preto by sme mali dbať na to, čo na internete zverejníme a čo nie.
 
Sledovanie našej polohy
Zverejnením informácií o tom, kde sa nachádzame alebo ako trávime svoj voľný čas môžeme vytvoriť príležitosť napríklad pre zlodejov, ktorí môžu zistiť, kedy sa nachádzame mimo domu a využijú to ako príležitosť pre krádež. Rovnako nás môžu na týchto miestach zastihnúť aj cudzí ľudia, ktorých nepoznáme a môžu byť pre nás nebezpeční.
 
Neznámi ľudia
Internet zjednodušuje komunikáciu medzi ľuďmi, ktorí sú od seba vzdialení. Môžeme komunikovať s ľuďmi z iných miest alebo krajín. Prináša to však aj riziko, že nás kontaktuje osoba, ktorú nepoznáme a vydáva sa za niekoho iného ako v skutočnosti je. Niektorí ľudia sa nechajú oklamať a stretnú sa takouto osobou, čo predstavuje nesmierne riziko.
 
Vírusy
Vírusy sa nám do počítača môžu dostať rôznymi spôsobmi – z webu, z USB kľúčov a mnohých ďalších externých médií. Postupne sa šíria v našom počítači a spomaľujú jeho fungovanie. Vírusom sa môžeme vyhnúť používaním rôznych antivírusových programov, ktorých je dnes na trhu naozaj veľké množstvo a nie je problém si z nich vybrať ten, ktorý každému z nás najviac vyhovuje.
 
Zhoršenie vzťahov s blízkymi a kamarátmi
Veľa z nás už v dnešnej dobe komunikuje viac online ako z očí do očí. Zabúdame, aké je komunikovať s ľuďmi osobne, čo môže mať negatívny vplyv na budovanie vzťahov s blízkymi a kamarátmi. Nezabúdajme však, že napriek rýchlej a jednoduchej komunikácii, ktorú nám umožňuje web, osobná komunikácia je omnoho efektívnejšia a pomáha eliminovať nedorozumenia.

hackování.jpg
 
Závislosť
Áno, naozaj je to tak. K závislostiam, ktoré poznáme už dlhé roky – na alkohole, cigaretách, drogách, nakupovaní a mnohých ďalších sa pridáva aj závislosť na internete. Ľudia, ktorí sú na ňom závislí dokážu stráviť celé hodiny hraním hier alebo surfovaním na webe. Často zabúdajú jesť, piť, spať. Zanedbávajú svoje okolie, zhoršujú sa ich medziľudské vzťahy.
 
Každá minca má dve strany a rovnako je to aj v prípade internetu. V dnešnej modernej dobe nám prináša veľa benefitov, avšak treba si dať pozor aj na jeho odvrátenú stránku a snažiť sa jej vyvarovať.