Nákupy

Aký typ diskov na auto preferujete?

Zmena ročného obdobia sa u vodičov automaticky spája tiež s prezutím pneumatík. V tomto duchu sa rovnako môžu pozastaviť nad tým, či pre svoje kolesá zvolia oceľový ráfik alebo naopak štýlovejší, avšak o niečo drahší zliatinový disk. Na základe čoho sa rozhodneme pre konkrétnu voľbu? Aké vlastnosti a rozdiely týchto dvoch večných rivalov stoja za našu pozornosť?Zelený ráfik na koleso
Plechové disky sú po dizajnovej stránke špecifické tým, že vypĺňajú takmer celé koleso a dnes už ide vo všeobecnosti o menej atraktívny model. Dôvodom sú hliníkové „elektróny“, ktoré pôsobia elegantnejším a modernejším dojmom. Tieto vizuálne kvality oceníte najmä v prípade vozidiel z vyššej kategórie, ktorých by staré „plecháče“ mohli viditeľne pošpatiť, respektíve neladili by s luxusnejším prevedením vozidla. Naopak ukážkou súčasného typu štýlových hliníkových diskov sú napríklad borbet disky https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/borbet/.
Cena?
Najznámejšou výhodou plechových ráfikov sú zasa ich nižšie obstarávacie náklady a aj v prípade ich opotrebenia alebo poškodenia, vravíme predsalen o menších finančných a vizuálnych strátach. Aj kvalitné oceľové disky predstavujú nižšiu cenu, než je tomu z hľadiska nových elektrónov.Koleso na aute, veterán
Na druhej strane hliníkové prevedenie predstavuje nižšiu hmotnosť. Tá má efekt na nižšie ťažisko a fakt, že týmto spôsobom sa šetrí pohonnou hmotou ako aj životnosťou súčastiek. Benefitom je tiež jednoduchá údržba, celkovo lepšie jazdné vlastnosti a samozrejme voľným okom atraktívnejší dizajn.
Odolnosť
K tomuto bodu si akosi automaticky spájame plechovú alternatívu. Najmä počas zimy na nich nevzniknú „zmrzliny“ a odolnejšie sú tiež z hľadiska záťaže väčšieho tlaku, kedy sa v podstate len pokrčia, nehrozí ich kompletné zničenie.
Naopak hliník sa tiež radí k odolným materiálom, ktorý si zachováva svoju dizajnovú stálosť. V prípade bežných nečistôt predstavuje ľahšiu údržbu, kedy disky prakticky stačí prepláchnuť s vodou a špina nie je usadená kdesi vzadu na ťažko dostupných miestach. Rovnako sa vyhneme korózii.